Így segíts gyermekednek megtalálni a legjobb focicipőt

Mindannyian a legjobbat szeretnénk gyerekeinknek, ez természetes. Azonban néha nem is annyira egyszerű megtalálni az egyensúlyt aközött, hogy mit szeretne a gyerekünk, illetve mi az, ami valóban jó neki? Ideális esetben van átfedés a kettő között. Most segítünk abban, hogy szülőként hogyan lehet ezt megtalálni.

Hogyan lehetünk biztosak abban, hogy a tökéletes focicipőt választjuk gyermekünknek? Jöjjenek a legfontosabb szempontok, amiket vegyünk figyelembe és a leggyakrabban elkövetett hibák, amiket igyekezzünk elkerülni, amikor gyerekünkkel megyünk focicipőt vásárolni.


Focizáshoz csak focicipőt!

Ha focizni veszünk cipőt a gyereknek, speciális focicipőt vegyünk! Nagyon fontos, hiszen gyakran látni gyerekeket mindenféle másra gyártott edzőcipőben rúgni a bőrt: futócipőben, teniszcipőben, néha még szabadidőcipőben is. Ez egyrészt roppant pénztárcagyilkos, hiszen a focicipőkön kívül nincs más olyan lábbeli, amit arra terveztek volna, hogy labdát rúgjunk vele. Másrészt pillanatok alatt szét fog esni minden más sportcipő, ha focizunk benne. Arról nem beszélve, mennyire rossz ez a gyerek lábának, hiszen nem fogja védeni, tartani a lábfejét és csúszkálni fog benne játék közben, ami balesetveszélyes.

A Focivilágnál a focicipők műfüves felületen is kipróbálhatók


Eltérő minőségű talajra eltérő talpú cipőt
A futballt a puha gyepszőnyegtől a parkettás teremig rendkívül változatos minőségű felületeken játsszák, ezért nem csupán az a fontos, hogy speciális futballcipőt válasszunk, hanem az is, hogy annak olyan talpa legyen, ami kifejezetten az adott talajtípushoz készült.

Különböző talajtípusokra különböző talpú cipők

Stoplis cipők (FG, MG)

Kemény, természetes füves talajokra ajánlott. Hosszabb stoplik, amik jobb tapadást biztosítanak száraz körülmények között. A legtöbb szabadtéri futballpályára megfelelő választás.

Éles stoplis cipők (SG)

Lágy, nedves, sáros természetes füves talajokra tervezték. Kivehető, cserélhető stoplik, amelyekkel az aktuális talajviszonyokhoz igazítható a tapadás. Nem ajánlott kemény vagy száraz talajra, mert károsíthatja a talajt és a cipőt is.

Műfüves cipők (AG)

Műfüves pályákra optimális. Rövidebb és több stopli, ami eloszlatja a terhelést és csökkenti a sérülés kockázatát. Jobb tartósság műfüves pályán, mint az FG vagy SG cipők.

Teremcipők (IC, IN)

Kiváló választás beltéri futballhoz vagy kézilabdához. Sima, kemény beltéri felületekre, mint pl. parketta. Nem használnak stoplikat, ehelyett lapos, mintázott talp biztosítja a tapadást.


Fontos, hogy ha csemeténk több különböző felületen is játszik, akkor legalább 2 pár cipője legyen: egy stoplis merev talplemezzel ellátott pár, ezzel tud játszani puha felületeken, és egy olyan, aminek műanyag lap helyett szivacsos anyag van a talpában, amit kemény borítású pályákra tud majd felvenni.


Amennyiben gyermekünk már magasabb szinten futballozik, akkor tanácsos 2 külön cipőt venni: egyet edzésre és egyet mérkőzésre. Bár ez elsőre kétszeres befektetésnek tűnik, valójában hosszú távon pénztárca-barát megoldás. Hiszen sokkal hamarabb tönkremegy egy cipő, ha állandóan használják, különösen akkor, ha még nem száradt meg az előző használat után (vizes pálya, izzadtság) és nedvesen újra felhúzzák.


Így válasszuk ki a megfelelő méretet

Az egyik legnehezebb döntés gyerekek esetében a méretválasztás. Rengeteg ugyanis a kérdőjel.

A futballcipőknél fontos, hogy passzosan illeszkedjenek, hiszen a játékosoknak érezniük kell a labdát a lábfejükkel. Ezért sem jó ötlet túlméretes cipőt venni azzal a címszóval, hogy majd belenő a gyerek. Arról nem beszélve, hogy mennyire rossz ez a kicsiknek játék közben, hiszen csúszkálni fog a talpuk a cipőben. Ha dilemmázunk 2 méret között, MINDIG a nagyobbat válasszuk! Ugyanis egy icipicit nagyobb cipő biztos, hogy kényelmesebb lesz, mint egy bármennyire kicsit szűk.
Azonban az sem jó, ha a lábujjak végigérnek a cipőben. Amellett, hogy így a felsőrész összenyomja az apró lábközépcsontokat, amik emiatt deformáltan fejlődhetnek, rúgáskor az anyag megnyomhatja a lábkörmöket, ami ennek hatására begyulladhat, ami igen fájdalmas és kellemetlen.

És ha már próba…Van néhány igen fontos szabály a cipő felpróbálásának menetével kapcsolatban is:

Mindig vegye fel a gyerek mind a két cipőt! Azt a konkrét pár cipőt, amit megvenni készül. Akkor is, ha már volt ugyanilyen cipője, vagy más boltban már felpróbálta stb. Néhány milliméteres eltérések ugyanis előfordulhatnak a sorozatgyártás során, akár két ugyanolyan modell ugyanolyan méretű terméke között is lehet apró különbség. Fontos, hogy szinte mindenkinek erősebb az egyik lába, ezért a csak egyik lábon végzett próba emiatt sem javasolt.


Álljon fel benne, ne a padon ülve próbálja eldönteni, jó-e a méret, ugyanis ilyenkor a teljes testsúly a talpra nehezedik, amitől az enyhén szétterül, így valamennyit nő a mérete az ülő helyzethet képest. Lehetőség szerint hozzuk el azt a zoknit vagy sportszárat, amiben a gyerek játszani szokott, és abban próbáltassuk. Mivel a zokni a teljes lábfejet körbeveszi, egy fél milliméterrel vastagabb zokni akár több milliméteres növekedést jelent a lábfej méretében. Ez pedig akár egy fél számnyi különbséget is okozhat a cipő méretében. A lábfejet érintő szempontokról itt írtunk egy külön cikkben.


Még néhány további trükk focicipő próbához (nem csak gyerekeknek):


A mai futballcipők 90%-a szintetikus anyagokból készül, amik nem tágulnak. Ergo azzal ne számoljunk, hogy majd betörjük a cipőt, és emiatt inkább a kisebbet vesszük meg.

Tapasztalt kollégáink örömmel segítenek a legjobb cipőt megtalálni.


Mivel a nap folyamán nagyrészt állunk vagy ülünk, az éjszakai vízszintes pozícióhoz képest, így késő délutánra, estére a lábfej némileg feldagad. Ezt vegyük figyelembe, amikor cipőt vásárolunk. Amennyiben reggel próbálunk, még inkább érdemes a nagyobb méret felé hajlani, az esti shoppingolásnál ezt a faktort azonban figyelmen kívül hagyhatjuk.


Amennyiben két különböző modell, vagy két méret között vacillálunk, jó ötlet egyik lábra az egyiket, másikra a másikat felvenni, így könnyebben el tudjuk dönteni, melyikben érezzük jobban magunkat. Ezt a trükköt a gyerekeknél is sikerrel lehet alkalmazni.

A Focivilág boltjaiban a megfelelő cipőpróbához műfüves felület és labdák is rendelkezésre állnak

A Focivilág boltjaiban műfüves talaj és labdák is rendelkezésre állnak, hogy biztosan megtaláljuk a tökéletes focicipőt.


A futballcipőben focizni fogunk. Vásárláskor ezért ne csak sétálgassunk benne. Üzleteinkben műfüves talaj és labdák is rendelkezésre állnak. Nagyobb eséllyel találjuk meg a tökéletes cipőt, ha nem csak belebújunk, hanem kicsit futunk, oldalazunk, ugrálunk benne, illetve dekázunk, érezzük vele a labdát.

Minden más kérdésben tapasztalt értékesítő csapatunk örömmel áll rendelkezésre.